Jak malować farbą olejną? Poradnik krok po kroku i praktyczne porady
12 lis 2021

Jak malować farbą olejną? Poradnik krok po kroku i praktyczne porady

Post by Redaktor

Zanim przystąpimy do malowania, musimy dobrze zapoznać się ze specyfiką aplikacji, jakiej wymagają wybrane przez nas farby i lakiery. Pokrywanie ścian farbą olejną jest pracochłonnym procesem, który wymaga wiele czasu i dokładności. Nasz poradnik „krok po kroku” wyjaśni to zagadnienie i znacznie ułatwi każdy remont.

Przed malowaniem

Farby olejne kojarzą nam się głównie ze szpitalami, ponieważ są stosowane w pomieszczeniach narażonych na zabrudzenia i wilgoć. Ze względu na swą estetykę, rzadką odnajdują zastosowanie w warunkach domowych. Choć jest ona tańszym rozwiązaniem niż zastosowanie wykładziny ściennej, to jej największą wadą jest wrażliwość na uszkodzenia mechaniczne. Zanim przystąpimy do malowania, musimy jasno sprecyzować, czy jest to farba, która spełni nasze oczekiwania. Należy bowiem zdawać sobie sprawę, iż na tworzonej przez nią błyszczącej powłoce widoczne są wszelkie niedoskonałości, a ona sama nierzadko wymaga odnawiania co kilka lat.

Pierwszym krokiem jest zagruntowanie tynku na suchej ścianie, a specjaliści polecają w tym wypadku użycie pokostu. Nasyci to powierzchnię tynku, zwiększając jej przyczepność, co z kolei przedłuży trwałość farby.

Wstępne szpachlowanie

Tak zaprawiona ściana musi schnąć przez kilka najbliższych dni. Gruntowanie tynku musi bowiem wejść w reakcję z powietrzem, tworząc nieprzepuszczalną powłokę. Cały proces dobiegnie końca, gdy ściana przestanie być lepka w dotyku.

Następnie przystępujemy do kolejnego czasochłonnego procesu zwanego szpachlowaniem. Polega on na nakładaniu cienkiej warstwy masy szpachlowej, tak by wygładzić tynk i zredukować nierówności. W tym etapie należy przyłożyć sporo dbałości, bowiem niedokładnie zaszpachlowanie będzie skutkowało pękaniem farby.

Szpachlowanie i szlifowanie

Po przeprowadzeniu procesu szpachlowania, należy odczekać około dwóch dni na stwardnienie nałożonej masy szpachlowej. Gdy tak się stanie, możemy przystąpić do szlifowania. Zaleca się, by użyć do tego papieru ściernego o średniej ziarnistości.

Następnie należy usunąć powstały na powierzchni ściany pył za pomocą pędzla. Ponownie powtarzamy proces szpachlowania, tym razem stosując jeszcze rzadszą szpachlówkę, starając się nakładać jak najcieńsze warstwy. Ten proces ma na celu usunięcie najdrobniejszych rys. Po wyschnięciu drugiej warstwy, przystępujemy do kolejnego szlifowania, używając do tego papieru ściernego o mniejszym ziarnie. Przy ostatecznym wygładzeniu powierzchni, należy zastosować natomiast papier drobnoziarnisty.

Malowanie

Po odpowiednim przygotowaniu ściany, możemy przystąpić do malowania. Dobrze rozmieszaną farbę olejną podkładową aplikujemy grubym pędzlem, starając się nakładać jak najcieńsze warstwy. Po jej wyschnięciu, należy ponownie oszlifować ścianę drobnoziarnistym papierem ściernym. Następnie aplikujemy farbę olejną powierzchniową. Jeżeli do tej pory wykonaliśmy każdy krok w należyty sposób, uzyskamy dobrze pokrytą powierzchnię. Całość należy wykończyć emalią olejną. Umożliwi to łatwiejsze zmywanie powierzchni ściany, a także nada jej połysk.

Na rynku znajdziemy łatwiejsze w aplikacji farby i lakiery, lecz farby olejne wciąż znajdują swoje zastosowanie. Przy malowaniu, należy kierować się cierpliwością i sumiennością, gdyż wszelkie niedopatrzenia mogą zniweczyć cały nasz trud włożony w uzyskanie jak najbardziej gładkiej powierzchni.

0 Comments

Leave a Comment