Firma na jeden uśmiech cz.1
29 lis 2018

Firma na jeden uśmiech cz.1

Post by Redaktor

Znani artyści występujący w telewizji promują dbałość o kondycję fizyczną, korzystanie z zabiegów kosmetycznych, a także piękny uśmiech. Aby go osiągnąć, wiele osób musi przez pewien czas pocierpieć, nosząc aparat. Błyskotka na zębach przestała być jednak powodem do wstydu. Stała się wręcz modna.

Specjalizacja się opłaca

Ortodoncja jest trzecią specjalizacją najchętniej wybieraną przez dentystów. Według badań Głównego Urzędu Statystycznego, w 2010 roku było 2611 dentystów ze specjalizacją. Spośród nich 535 osób wybrało ortodoncję. W latach 90. korzystanie z usług ortodontycznych nie było jeszcze tak popularne jak obecnie. Anna Banaszczyk-Rozbicka przed założeniem własnego gabinetu pracowała na etacie w poradni ortodontycznej w specjalistycznej przychodni dla dzieci i młodzieży na warszawskim Żoliborzu. Poradnia okazała się jednak niedochodowa. Chcąc ratować placówkę, dentystka wraz ze współpracownikami zdecydowała się na utworzenie Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej, który działa już od kilku lat.

– Biurokracja towarzysząca zawieraniu umów z Narodowym Funduszem Zdrowia przekonała mnie do otwarcia własnego gabinetu – mówi Anna Banaszczyk – Rozbicka.

Z urzędami za pan brat

Otwarcie gabinetu ortodontycznego jest nie lada wyzwaniem. Na początku konieczne jest znalezienie odpowiedniego lokalu o charakterze użytkowym z podjazdem dla wózków inwalidzkich oraz z dobrym dostępem do komunikacji (to zapewni nam pacjentów). Następnie zaczynają się wędrówki po urzędach. Wydział Działalności Gospodarczej i Wydział Architektury w Urzędzie Gminy, Urząd Skarbowy, sanepid, Izba Lekarska. Konieczne jest również zatwierdzenie planów BHP i dostanie zgody od Straży Pożarnej. Na powstanie gabinetu musi także zezwolić wspólnota mieszkańców. Liczba koniecznych pozwoleń, które trzeba uzyskać, może zniechęcić niejednego przedsiębiorcę.

– Lekarz to wolny zawód, ale ustawodawca nakłada na nas zbyt wiele ograniczeń, które przekładają się na koszty świadczonych usług – ubolewa Anna Banaszczyk-Rozbicka.

Otwarcie gabinetu ortodontycznego to również spory wydatek. Minimalna kwota konieczna do przystosowania lokalu wynosi około 25 tys. zł. Do tego dochodzi wyposażanie gabinetu, na które musimy przeznaczyć minimum 100 tys. zł. Jeśli natomiast chcemy prowadzić pełnowymiarowy gabinet ortodontyczny, koszt jego wyposażenia może przekroczyć 200 tys. zł.

Czytaj dalejhttp://drogisamorzadowe.pl/firma-na-jeden-usmiech-cz-2/

Tags:

0 Comments

Leave a Comment